Ratlankiai ir padangos: standartiniai ir nestandartiniai sprendimai

Mercedes-Benz rekomenduojamos ratlankių ir padangų kombinacijos

Mercedes-Benz AG rekomenduojа ant 123-iosios serijos coupe naudoti štampuotus arba lengvojo lydinio ratlankius, kurių matmenys 6Jx14 ET30, su 195/70 R14 dydžio padangomis (lietiems ratlankiams suteikti kodai 108 400 09 02 ir 126 400 19 02). Tačiau neretas automobilio savininkas linkęs pakeisti ratlankius didesniais, lengvesniais, jam subjektyviai gražesniais, o padangas renkasi platesnes, žemesnio profilio. Galų gale rasti originalių matmenų padangas nėra labai paprasta, nes prabėgus dešimtmečiams populiariausi matmenys gerokai pasikeitė. Tikimės, kad šios rekomendacijos padės pasirinkti tinkamus ratus ir padangas Jūsų automobiliui.

Padangos

Nors gamintojas kaip leidžiamas nurodo tik 195/70 R14 padangas, ant standartinių 6 colių pločio ratlankių galima sumontuoti ir kitų matmenų „gumas”. Padangų, kurias pavyks sumontuoti ant šių ratlankių, matmenys gali būti nuo 175 R14 iki 205/60 R14. Tačiau naudojant kitokių nei gamintojo nurodytų matmenų padangas, galimi odometro ir spidometro parodymų neatitikimai faktiniams.

Visais atvejais nepamirškite, kad be padangų matmenų, dar yra greičio ir apkrovos indeksai. Šie indeksai neturi būti žemesni nei nurodo gamintojas. Priklausomai nuo modifikacijos automobilis turėtų būti apautas padangomis su indeksais H (iki 210 km/h), T (iki 190 km/h), S (iki 180 km/h) arba Q (iki 160 km/h). Mercedes-Benz AG specialistų nuomone, padangų apkrovos indeksas turi būti ne žemesnis kaip 89 arba 90 priklausomai nuo modifikacijos. Standartiniai matmenų ir indeksų rinkiniai pagal modifikacijas (standartinės komplektacijos):
– Benzininiai modeliai – 195/70 R14, 89 H,
– Dyzeliniai modeliai – 195/70 R14, 90 S.

Primename, kad automobilis gana sunkus, taigi siūlytume vengti siauresnių negu 175 mm padangų. Kita vertus, esant šlapiai kelio dangai arba ant sniego platesnės padangos greičiau akvaplanuoja ar slysta, tad arba ribokite savo užmojus, arba įsigykite atitinkamos kokybės „gumas”, kurių charakteristikos tokiomis sąlygomis leis Jums važiuoti saugiai.

Svarbus dalykas, turintis įtakos važiavimo komfortui, saugumui ir ekonomijai, yra oro slėgis padangose. Standartinio dydžio padangose gamintojas rekomenduoja palaikyti 2,0 bar priekinėse ir 2.3 bar slėgį galinėse padangose. Jei važinėjate didesniu negu 160 km/h greičiu, oro slėgį padidinkite 0.3 bar. Ilgą atstumą be sustojimo nuriedėjusiose ir dėl to įkaitusiose padangose oro slėgis gali būti iki 0.5 bar didesnis, tačiau taip nutikus išleisti oro nereikia, nes atvėsus slėgis sumažės savaime. Oro slėgis atsarginio rato padangoje – 2.5 bar.

Ratai puošia automobilį kaip aukštakulniai merginą

Ratai puošia automobilį kaip aukštakulniai merginą

Praktika rodo, kad 123 coupe galima eksploatuoti su ratlankiais, kurių matmenys ganėtinai varijuoja. Mažiausio skersmens ratlankiai, kuriuos galite pasirinkti, yra 14 colių – mažesni paprasčiausiai lies pakabos ir stabdžių sistemos detales. Nors gamintojas rekomenduoja 6 colių pločio ratlankius, be didesnio vargo gali būti montuojami ir plieniniai 5,5 colio pločio Mercedes-Benz 123 ratlankiai.

Jei renkatės didesnių matmenų ratlankius, įsitikinkite ar ant jų sumontuotos padangos, nelies kėbulo (ypač aktualu priekiniams ratams), o patys ratlankiai nekliudys pakabos detalių. Svarbu, kad rato aukštis išliktų artimas originaliam (maždaug 625…635 mm). Specialistai teigia, kad rato apskritimo ilgis nuo originalaus neturėtų skirtis daugiau kaip ±1%. Tad jei naudojate 15 colių skersmens ratlankius, Jūsų dėmesį turėtų patraukti 205/60 R15, o jei 16 colių – 205/55 R16 arba 225/50 R16 dydžio padangos.

Tikrinkite pasirinktą variantą ne tik stovint, bet ir važiuojant – juk kelyje ratai juda ir tik tokiomis sąlygomis patikimai nustatysite jiems reikalingą erdvę nišose. Šių nepatogumų išvengsite pasirinkdami teisingą ofsetą („išnešimą”, žymimą raidėmis ET) – dydį, atspindintį kokiu atstumu rato lietimosi prie stebulės plokštuma nutolusi nuo rato simetrijos plokštumos. Jei ofsetas bus per mažas, ratas gali kliudyti sparnus, jei per didelis – liesti pakabos elementus.

Standartinio 6×14 ratlankio ofsetas 30 mm, tаčiau rinkdamiesi kitus ratus aptiksite daug įvairių variantų. Dera pažymėti, kad plačiose galinėse arkose lengvai telpa net ir 9.5″ pločio ratlankiai, kurių ET nuo 10 iki 45 mm. Tačiau priekyje reikalai sudėtingesni – 8 colių ET30 ratlankis su 225/50 R16 padanga jau gali sukelti nepatogumų, o 8,5″ ir platesnių ratlankių patartume nebesirinkti. Praktika rodo, kad renkantis artimas standartinėms (pagal rato aukštį) padangas, ET turėtų būti:
– 6,5 ir 7 colių ratlankiams – 10…40 mm,
– 7,5 ir 8 colių ratlankiams – 20…30 mm.

Nepriklausomai nuo to, kokius ratlankius išsirinksite, patikrinkite ar jų montavimo matmenys atitinka originalius. Tinkami ratlankiai aprašomi formule 5×112 CB 66.6, t.y. prie stebulės jie prisukami 5 varžtais, išsidėsčiusiais ant menamo apskritimo, kurio skersmuo yra 112 mm, o centrinės skylės skersmuo – 66.6 mm arba didesnė (pastaruoju atveju naudokite centruojančias tarpines). Ratams prisukti reikės tinkamo ilgio M12x1.5 varžtų.

Dėmesio!

Montuodami kitokius ratlankius ir padangas, negu rekomenduoja gamintojas, pakeičiate automobilio charakteristikas. Ne visada šie pasikeitimai gali būti naudingi, o atskirais atvejais gali tapti veiksniu, įtakosiančiu Jūsų saugumą. Bet kokiu atveju, už visas pasekmes atsakingi esate Jūs patys.