Saugikliai ir jų keitimas

C123 saugiklių dėžės vieta variklio skyriuje

Saugiklių paskirtis – saugoti elektros prietaisus nuo perkrovų ir trumpojo jungimo. Pernelyg padidėjus apkrovai sudega metalinis saugiklio takelis, taip nutraukdamas elektros tiekimą ir apsaugodamas atitinkamą automobilio mazgą. Sudegęs saugiklis neretai kaltas dėl iš pirmo žvilgsnio kur kas didesnių elektros sistemos gedimų. Ypač tai aktualu klasikinių C123 savininkams, kurių automobiliai išvažiuoja į gatves tik karts nuo karto. Patikrinti ir pakeisti saugiklius yra paprasta, štai keletas patarimų:

Kur rasti saugiklius

Saugikliai yra specialioje dėžėje, esančioje variklio skyriuje ties variklio skyriaus pertvara dešiniau nuo stabdžių stiprintuvo (žiūrint prieš važiavimo kryptį). Atsukite du varžtus su didelėmis plastikinėmis apvaliomis galvutėmis ir nuimkite dangtelį.

Kaip atrodo saugikliai

C123 saugiklių dėžė

Atidarę saugiklių dėžę, rasite dviem eilėmis išdėstytus saugiklius, panašius į vaistines piliules. Saugiklių lizdai skaičiuojami nuo variklio pusės į išorę: viršutinėje eilėje nelyginiai numeriai 1, 3, 5, ir t.t. iki 13, apatinėje eilėje lyginiai numeriai 2, 4, 6 ir t.t. iki 14. Taip pat yra keturi saugikliai, žymimi raidėmis a, b, c ir d.

123-iojoje serijoje naudojami trijų rūšių saugikliai:
– Balti 8 amperų (A),
– Raudoni 16 A,
– Mėlyni 25 A.

Geriausi saugikliai tie, kurių takeliai gaminami iš žalvario. Tokie saugikliai nesukelia elektrocheminės korozijos tarp lizdo ir takelio. Naudojant saugiklius su aliumininiais takeliais, juos reikėtų tikrinti dažniau. Saugikliai neturi būti taisyti arba „sudegę” (su nutrūkusiu metaliniu takeliu). Atsarginiai saugikliai taip pat yra dėžutėje.

Saugiklių paskirtis

Kiekvienas saugiklis turi konkrečią paskirtį. Kiekviename lizde naudokite tinkamą saugiklį, kitaip rizikuojate sugadinti Jūsų automobilio elektros įrangą ar net sukelti gaisrą. Koks saugiklis naudotinas vienai ar kitai grandinei apsaugoti, rasite sąraše, kuris tvirtinamas vidinėje saugiklių dėžės pusėje. Jie saugiklių sąrašas atspausdintas vokiečių kalba, o Jūs jos nesuprantate, padės nedidelis triukas: apsukite šį lapuką ir ant kitos jo pusės saugiklių sąrašą anglų kalba.

Jei saugiklių sąrašas pamestas, vadovaukitės šiuo, kuris tinka daugumai europinių 123-iosios serijos Coupe:

Lizdas Saugoma grandinė ar mazgas Maks. srovės stiprumas
1 Gabaritiniai ir stovėjimo žibintai (dešinė pusė), numerio apšvietimo žibintai, avarinės signalizacijos jungiklis, šildymo ir ventiliacijos reguliatorių apšvietimas, automatinės greičių dėžės selektoriaus apšvietimas *, paliktų šviesų signalizatorius 8 A (baltas)
2 Laikrodis, bagažinės ir daiktadėžės apšvietimas, avarinės signalizacijos, automatinė antena * 8 A (baltas)
3 Gabaritiniai ir stovėjimo žibintai (kairė pusė) 8 A (baltas)
4 Cigarečių žiebtuvėlis, radijas *, priekinių sėdynių šildymas * 8 A  (baltas) / 16 A* (raudonas)
5 Priekiniai ir galiniai rūko žibintai 8 A (baltas)
6 Stiklo valytuvai ir vandens purškimas, posūkių žibintų relė, žibintų valytuvai * 16 A (raudonas)
7 Tolimosios šviesos žibintas (dešinė pusė), tolimųjų šviesų indikatorius 8 A (baltas)
8 Galinio lango šildymas 16 A (raudonas)
9 Tolimosios šviesos žibintas (kairė pusė) 8 A (baltas)
10 Ventiliatoriaus varikliukas 16 A (raudonas)
11 Artimosios šviesos žibintas (dešinė pusė) 8 A (baltas)
12 Stabdžių žibintai, posūkių žibintai, prietaisų skydelio apšvietimas, kondicionieriaus kompresorius *, laisvos eigos stabilizavimo relė, tempomatas *, tachometras * 8 A (baltas)
13 Artimosios šviesos žibintas (kairė pusė) 8 A (baltas)
14 Atbulinės eigos žibintai, karbiuratoriaus šildymas, sūkių ribotuvo relė, garso signalas, dviejų tonų garso signalas *, automatinė pavarų dėžė * 8 A (baltas)
a Langų kėlikliai (priekinis dešinys ir galinis kairys) 16 A (raudonas)
b Langų kėlikliai(priekinis kairys ir galinis dešinys) 16 A (raudonas)
c Papildomas ventiliatorius, papildomas šildymas * 16 A (raudonas) / 25A* (mėlynas)
d Stoglangis * 16 A (raudonas)

* Papildoma įranga

Šiaurės Amerikos rinkoms skirtų Coupe saugiklių funkcijos skiriasi nedaug:

Lizdas Saugoma grandinė ar mazgas  Maks. srovės stiprumas
1 + šoniniai gabaritiniai žibintai 8 A (baltas)
5 Oro kondicionieriaus kompresorius, laisvos eigos stabilizavimo relė 8 A (baltas)
11 Artimosios šviesos žibintas (dešinė pusė), rūko žibintai 16 A (raudonas)

 

C123 saugiklis (raudonas korpusas, 16 A)

Saugiklių būklės įvertinimas ir keitimas

Saugiklių ištraukimui naudokite nedidelį plastikinį elektriko pincetą arba… na, tarkime, kosmetines replytes. Vizualiai patikrinkite kiekvieną saugiklį, ieškokite metalinio takelio nudegimų ir įtrūkimų, sutrupėjusio plastikinio korpuso, oksidacijos arba kitų požymių, galinčių sukelti sutrikimus. Visi abejotinos būklės saugikliai turėtų būti pakeisti. Prieš pakeisdami sudegusį saugiklį, nustatykite gedimo priežastį ir ją pašalinkite. Taip pat išvalykite saugiklių lizdus, kurie dažnai būna pažeisti oksidacijos.

Pakeitę saugiklius, uždenkite ir prisukite dangtelį. Pasirūpinkite, kad dangtelis sandariai priglustų, taip saugikliai bus geriau apsaugoti nuo aplinkos poveikio ir tarnaus ilgiau.